بررسی روتر D-Link DIR-524

از راهنمای WIKI پرشین هلپ
پرش به: ناوبری, جستجو

بسیاری از کاربرانی که تازه تصمیم به راه‌اندازی یک شبکه خانگی برای خود گرفته‌اند، ترجیح می‌دهند بیش از حد با پیچیدگی‌های فنی مواجه نشوند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن با آسان‌ترین روش‌ها شبکه خود را راه‌اندازی کنند. همین پارامترها باعث می‌شوند که اکثر قریب به اتفاق این کاربران به سمت شبکه‌های بی‌سیم گرایش پیدا کنند تا مجبور نباشند با دردسرهای یک شبکه کابلی و مشکل پنهان کردن کابل‌ها در سراسر خانه خود مواجه شوند.

بنابراین، گروه خاصی از محصولات در بازار حضور دارند که به‌‌طور اختصاصی برای این گروه طراحی شده‌اند تا کاربردهای اساسی را با ساده‌ترین تنظیمات و بدون هیچ پیچیدگی فراهم کنند.


به‌جرات می‌توان گفت روتر DIR-524 شرکت D-Link نیز در گروه این محصولات قرار می‌گیرد. این روتر یک شبکه بی‌سیم N را با سرعت انتقال 150 مگابیت بر ثانیه برای شما راه‌اندازی خواهد کرد. از سوی دیگر، به‌خاطر پشتیبانی از هر سه استاندارد 802.11b/g/n ، تقریبا تمام ابزارهای بی‌سیم شما می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

واقعیت این است که سادگی ساختار این روتر حتی روی ظاهر آن نیز تاثیر زیادی گذاشته و شما عملا با یک جعبه سیاه رنگ که یک آنتن خارجی به آن متصل شده است مواجه هستید.

در واقع تنها لوگوی D-Link که در قسمت فوقانی دستگاه به‌چشم می‌خورد و چند چراغ شاخص سبز رنگ نیز در قسمت جلویی ابزار قرار گرفته‌اند. این چراغ‌ها به‌ترتیب وضعیت روشن/خاموش بودن دستگاه، وضعیت اتصال WAN، وضعیت بخش بی‌سیم و وضعیت اتصال چهار درگاه اینترنت را نشان می‌دهند.

علاوه بر امکانات شبکه‌سازی بی‌سیم، این روتر چهار درگاه اینترنت سریع و یک درگاه WAN را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. به این ترتیب شما می‌توانید اتصال اینترنت باند پهن خود را بین چهار اتصال کابلی و مجموعه ابزارهای بی‌سیم خود به اشتراک بگذارید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، قابلیت‌های ارتباطی این ابزار کاملا در سطح استاندارد قرار دارند. اما واقعیت این است که همین سطح استاندارد به‌راحتی می‌تواند نیازهای بسیاری از کاربران را برآورده سازد. از سوی دیگر، اینترفیس نسبتا ساده DIR-524 به کاربران تازه‌کار امکان می‌دهد تا تنظیمات شبکه خود را راحت‌تر انجام دهند.

این روتر برای تامین پوشش بی‌سیم خود از یک آنتن خارجی ثابت 2dBi بهره می‌گیرد. همچنین شما می‌توانید از ارتباطات بی‌سیم خود با یکی از مکانیزم‌های رمزنگاری 64 یا 128 بیتی WEP ،WPA یا WPA2 محافظت نمایید.

قیمت مناسب و پیکربندی آسان به این روتر امکان می‌دهد تا به یک گزینه ایده‌آل برای بسیاری از کاربران تبدیل شود. در واقع حتی کاربران باتجربه‌ای که مایل هستند یک شبکه بی‌سیم ساده را در کنار شبکه اصلی خود راه‌اندازی کنند یا برای توسعه پوشش شبکه بی‌سیم خود به چنین ابزاری نیاز دارند نیز می‌توانند در گروه کاربران DIR-524 قرار داشته باشند.

از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که این روتر یک ابزار با ویژگی‌های استاندارد است. به‌عبارت دیگر همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم شما نباید انتظار بسیار بالایی از این روتر داشته باشید زیرا در حوزه شبکه‌سازی کابلی تنها از اترنت سریع (10/100) و در بخش شبکه‌سازی بی‌سیم حداکثر از سرعت 150 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. در نتیجه، آن دسته از کاربرانی که انتظارات خاصی از شبکه کابلی یا بی‌سیم خود دارند باید به‌سراغ محصولات دیگری با مشخصات بالاتر بروند. البته این موضوع چیزی از ارزش‌های ابزار مورد بحث ما کم نمی‌کند، زیرا این روتر برای گروه مخاطبین خاص خود با نیازها و سطح دانش خاص طراحی شده است. به‌هر حال یکی از ویژگی‌های مثبت حوزه شبکه‌سازی این است که شما می‌توانید برای هر نوع انتظار و نیازی محصول مورد نظیر خود را پیدا کنید و اگر با ملزومات خاصی در این زمینه مواجه نیستید، می‌توانید با خیال آسوده به‌سراغ این محصول بروید.

جعبه‌ابزار