سرور 2003 در یک نگاه

از راهنمای WIKI پرشین هلپ
پرش به: ناوبری, جستجو

اگر پیش از این تجربه کار با سرور 2000 را داشته‌اید، احتمالاً از نصب و راه‌اندازی ویندوز 2003 خشنود خواهید شد. این سرور واقعاً نسبت به نسخه‌های قبلی پایدارتر، ایمن‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. مایکروسافت برای این منظور بخش‌های زیادی از سیستم‌عامل 2000 را اصلاح و برخی از قسمت‌های آن از جمله سرویس اینترنتی IIS را بازنویسی و بازسازی کرده است. این شرکت برای اطمینان حاصل کردن از بهبود راندمان نرم‌افزار 2003 مدت تست بتای این محصول را به‌طور خاص افزایش داد و پس از عرضه چندین نسخه آزمایشی سرانجام محصول نهایی را در آستانه فصل دوم سال 2003 به بازار عرضه کرد. ویندوز 2003 یک ویندوز بسیار سبک و سریع است. در صورتی که ویندوز 2000 موجود خود را به نسخه 2003 ارتقاء دهید، پس از نصب تمام سرویس‌هایی که روی سیستم‌عامل قبلی در حال اجرا بوده‌اند، به‌کار خود ادامه خواهند داد و تنها قابلیت‌ها و اصلاحات جدید روی آن‌ها اعمال خواهند شد. اما اگر یک نسخه کاملاً تازه از ابتدا روی کامپیوتر نصب کنید، به‌طور پیش‌فرض اغلب سرویس‌های کاربردی (و نه زیربنایی) سیستم‌عامل (حدود بیست و چند سرویس از جمله سرویس‌های وب، FTP، SMTP و Active Directory) خاموش هستند. این مهم‌ترین دلیل سبک بودن و چابکی سرور در بدو امر است. در عمل هیچ سروری برای ارایه همه سرویس‌های کاربردی ممکن به‌کار نمی‌رود، حتی پس از روشن کردن چند سرویس مورد نیاز، هنوز هم سیستم‌عامل سبک و سریعی در اختیار خواهید داشت.

ویندوز 2003 ظاهری مشابه ویندوز اکس‌پی دارد (البته فقط از حالت Windowd Classic Style پشتیبانی شده است.) شکل 1 نمایی از محیط ویندوز سرور 2003 را نشان می‌دهد. یکی از تغییرات محسوس ویندوز 2003 نسبت به نسخه قبلی، نزدیک‌تر شدن قابلیت‌های آن به خصوصیات سایر سرورهای موجود در بازار (مانند یونیکس و لینوکس) و دورتر شدن سیستم‌عامل از پاره‌ای ویژگی‌های ویندوزهای معمولی مایکروسافت (Desktop Windiows OS) است.

اگر ویندوز 2003 را خودتان نصب کنید، از نزدیک مشاهده خواهید کرد که این ویندوز چندان برای مصارف Desktop مناسب نیست. صوت و کارت صوتی بطور پیش‌ فرض در ویندوز 2003 خاموش (Disabled) است. البته می‌توانید آن را روشن کنید. شتاب‌دهنده گرافیکی سخت‌افزاری کامپیوتر (Gardware Acceleration) نیز به‌طور پیش‌ فرض غیرفعال است. در ابتدا کار این موضوع چندان به چشم نمی‌آید اما حتی اگر شتاب‌دهنده گرافیکی سخت‌افزاری را نیز در حالت Full قرار دهید (تنظیمات کارت گرافیکی)، پس از چند هفته کار با ویندوز 2003 متوجه خواهید شد که این سیستم‌عامل اصلاً به درد کارهایی مثل اجرای بازی‌های کامپیوتری نمی‌خورد. اغلب جلوه‌های ویژه‌ای که در ویندوز اکس‌پی به منظور زیبایی و راحتی محیط گرافیکی سیستم‌عامل تعبیه شده‌اند، اینجا خاموش و غیرفعال هستند (امکاناتی مانند سایه‌های زیرمنوها و جلوه ویژه Fade یا محو شدن منوها و پنجره‌ها یا لبه‌های نرم خطوط و نوشته‌ها و از این قبیل) اگر به بخش تنظیمات System در کنترل پانل ویندوز 2003 مراجعه کنید ملاحظه خواهید کرد که تمام این جلوه‌ها به بهای به‌دست آوردن راندمان بیش‌تر در سرویس‌دهی تحت شبکه غیرفعال شده‌اند. البته می‌توانید آن‌ها را فعال کنید ولی احتمالاً تجربه‌ای مشابه من خواهید داشت چون حتی پس از فعال کردن این جلوه‌ها متوجه خواهید شد که سیستم‌عامل به اندازه ویندوز XP در اجرای آن‌ها سریع و نرم‌ نیست. به‌طورکلی GUI در ویندوز 2003 به نرمی ویندوز اکس‌پی نیست. مثلاً به تدریج که تعداد برنامه‌های نصب شده روی ویندوز (و در نتیجه آیتم‌های قرار گرفته در منوی (Start/Programs) بیش‌تر می‌شوند، منوی Programs و زیرشاخه‌های آن به‌طور محسوسی کندتر و کندتر کار می‌کنند. می‌توان گفت اگرچه ویندوز 2003 سبک‌تر و سریع‌تر از سرور‌های قبلی مایکروسافت است ولی عمداً برای تمرکز بر روی سرویس‌دهی تحت شبکه بهینه شده است و برای کاربردهای Desktop زیاد خوش دست نیست.

با این حال ویندوز 2003 هنوز هم اینترفیس گرافیکی به مراتب نرم‌تری نسبت به لینوکس‌های جدید دارد.نصب ویندوز 2003 مانند سایر نسخه‌های اخیر ویندوز آسان است و حدود 30 الی 40 دقیق طول می‌کشد. سرور 2003 به‌طور محسوس سریع‌تر از سرور 2000 مرحله بوت شدن را طی می‌کند. ویندوز 2003 در حال حاضر در قالب چهار نسخه Web Edition، استاندارد، Enterprise و Data Center عرضه می‌شود که به ترتیب برای استفاده در میزبان‌ های وب، شرکت‌ها و سازمان‌های متوسط (حداکثر 1000 نفر)، سازمان‌های بزرگ (بیش از 1000 نفر) و سرویس‌دهنده‌های اینترنتی (میزبان‌های وب، آی‌اس‌پی‌ها و ASPها) در نظر گرفته شده‌اند. یک نسخه مخصوص شرکت‌ های کوچک به‌نام Small Busines Server 2003 نیز تا پایان پاییز امسال عرضه خواهد شد که برای شبکه‌ای با کم‌تر از 50 نفر کاربر در نظر گرفته شده و ارزان‌قمیت است. نسخه استاندارد حدود هزار دلار و با 5 مجوز (ClientLicense) و نسخه Enterprise حدود چهار هزار دلار و با 25 مجوز به فروش می‌رسند. این قیمت‌ ها به نظر من با توجه به هزینه‌های متداول در IT، برای سازمان‌های بزرگ تقریباً ارزان و برای سازمانهای کوچک زیادگران نیستند. جدول 1 ویژگی‌ها و امکانات این 4 نسخه را با هم مقایسه می‌کند. اگر چه پس از نصب سیستم‌عامل، اغلب سرویس‌های کاربردی آن غیرفعال هستند ولی ویزاردهای متعدد (Wizards) و بسیار آسانی برای راه‌اندازی آن‌ها پیش‌بینی شده است که هرگونه نگرانی از این بابت را مرتفع می‌کنند. کار کردن با ویزارد نصب سرویس‌ های کاربردی آن‌قدر ساده است که حتی یک کاربر نا آزموده نیز می‌تواند بدون روبرو شدن با مشکل عمده‌ای ویندوز 2003 را برای یک کاربرد خاص آماده کند. این ویزاردها معمولاً بدون ایراد و خیلی سریع سرویس‌ های موردنظر را نصب می‌کنند. بطور سنتی معمولاً در بازار ایران نسخه‌های Enterprise هر نرم‌افزاری بیش‌تر دست به دست می‌شود یا به فروش می‌رسد. برای نصب این نسخه از ویندوز 2003 بهتر است که از کامپیوتری با پردازنده 733 مگاهرتز یا بالاتر، 256 مگابایت رم و حداقل 5/1 گیگابایت فضای خالی روی هارددیسک استفاده کنید. فراموش نکنید که کیفیت و کارایی مادربورد در راندمان سرور تاثیر بسیار زیادی دارد. در ضمن تجربه‌ من نشان می‌دهد که کامپیوترهایی که از مادربوردهای مبتنی بر Chipset اینتل و پردازنده اینتل (پنتیوم و ایتانیوم) استفاده می‌کنند با سرورهای ویندوز بهتر کار می‌کنند. نسخه Enterprise حداکثر از 8 پردازنده روی هر سرور 8 سرور به‌عنوان Cluster پشتیبانی می‌کند. نسخه Data Center نیز حداکثر از همین تعداد Cluster پشتیبانی می‌کند اما می توان روی هر سرور حداقل 8 پردازنده و حداکثر 32 پردازنده داشت.

جعبه‌ابزار