سوییچ TP-Link TL-SL2218WEB

از راهنمای WIKI پرشین هلپ
پرش به: ناوبری, جستجو

این روزها شبکه‌های خانگی و دفتری کوچک به‌حدی گسترش و محبوبیت پیدا کرده‌اند که در بسیاری از موارد وقتی درباره یک شبکه صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهن مخاطبان می‌رسد همان شبکه‌ای است که در منزل خود برای اشتراک‌گذاری اتصال اینترنت یا انتقال فایل مورد استفاده قرار می‌دهند. اگر چه ایده مذکور کاملاً صحیح است، اما یک شبکه کامپیوتری می‌تواند بسیار گسترده‌تر و پیچیده‌تر از چیزی باشد که شما در منزل یا دفتر کار خود با آن سر و کار دارید. برای مثال تصور کنید در سازمانی کار می‌کنید که در آن صدها سیستم کامپیوتری باید اطلاعاتی را با یکدیگر به‌اشتراک گذاشته و یا با یک سرور مرکزی ارتباط برقرار کنند. بدون تردید روتر بی‌سیم خانگی شما با چهار درگاه اترنت سریع و ساختار شبکه‌سازی بی‌سیم N150 خود نمی‌تواند از عهده چنین کاری برآید.


اینجا است که رده بالاتری از محصولات وارد میدان می‌شوند. این محصولات ظرفیت و قابلیت‌های حرفه‌ای را برای استفاده در شبکه‌های ساختار یافته فراهم می‌کنند. بارها به این نکته اشاره کرده‌ایم که TP-Link برای کاربران ایرانی نام آشنایی به‌شمار می‌آید. با این‌حال واقعیت این است که کاربران ما شرکت مذکور را بیشتر با محصولاتی که در حوزه SOHO یا به‌عبارت ساده‌تر شبکه‌سازی خانگی و دفتری ارایه کرده است می‌شناسند.

اما واقعیت این است که TP-Link در زمینه ارایه محصولات مورد استفاده در شبکه‌های ساختار یافته نیز فعالیت گسترده‌ای دارد. در واقع می‌توان گفت گستره محصولات این شرکت در حوزه مذکور حتی از بسیاری از نام‌های شناخته شده‌تر نیز تنوع بیشتری دارد.

در این مقاله به‌سراغ سوییچ هوشمند وب TL-SL2218WEB رفته‌ایم و در ادامه آن را به‌شما معرفی خواهیم کرد. این سوییچ، 16 درگاه اترنت سریع (10/100)، یک درگاه اترنت گیگابیتی و یک اسلات SFP گیگابیتی را در اختیار شما می‌گذارد. ترکیب مذکور به‌خوبی می‌تواند نیازهای بسیاری از شبکه‌ها گسترده را برآورده سازد.

سوییچ مورد بحث ما توابع پیشرفته مدیریت و امنیت را ارایه می‌نماید که عملکرد و پایداری مناسبی را فراهم می‌کنند. TL-SL2218WEB اساسا یک سوییچ لایه دو به‌شمار می‌آید و مجموعه کاملی از ویژگی‌های لایه 2 مانند Port Mirroring و IEEE 802.3x Flow Control را در اختیار شما قرار می‌دهد.

امنیت شبکه با پشتیبانی از VLAN امروزه برای هر سازمانی به یک اولویت تبدیل شده است. در واقع VLANها امکان تقسیم‌بندی شبکه به گروه‌های مختلف را فراهم نموده و در نتیجه امنیت یک شبکه را ارتقا می‌دهند. سوییچ مورد بحث ما از VLAN مبتنی بر درگاه و همچنین IEEE 802.1Q TAG VLAN پشتیبانی می‌کند.

به‌عنوان یک ویژگی جانبی اما بسیار مهم، قابلیت Virtual Cable Test برای سرپرستان شبکه طراحی شده است تا به‌سرعت کیفیت کابل‌های مسی را ارزیابی کرده و نوع خطاهای کابل را تعیین کنند.

TL-SL2218WEB برای دستیابی به بالاترین سطح عملکرد، از یک معماری سوییچینگ بدون مانع بهره می‌گیرد که بسته‌ها را با حداکثر سرعت کابل ارسال و فیلترگذاری می‌نماید. در عین حال، پشتیبانی کامل از Auto-MDI/MDIX نیاز به کابل‌های Crossover را از بین می‌برد.

از سوی دیگــر، پشتیبــــانی درگـــاه‌های ابزار ویژگی Auto-Negotiation امکان ادغام هوشمند سخت‌افزارهایی با اینترفیس شبکه گیگابیتی، 100 مگابیتی یا 10 مگابیتی را فراهم می‌سازد. به‌علاوه، پشتیبانی از سوییچینگ Store and Forward عملکرد شبکه را به‌حداکثر رسانده و در عین حال انتشار بسته‌های بد شبکه را به‌حداقل کاهش می‌دهد.

سوییچ مورد بحث ما از یک ساختار مدیریت آسان و سریع مبتنی بر وب استفاده می‌کند. به این ترتیب شما تنها با استفاده از یک مرورگر وب می‌توانید پیکربندی کامل تنظیمات آن را انجام دهید.

این ابزار همچنین از مدیریت آدرس MAC استاتیک و فیلترگذاری آدرس‌های MAC پشتیبانی می‌کند. در میان ویژگی‌های TL-SL2218WEB می‌توان به پشتیبانی از اولویت درگاه استاتیک و کلاس سرویس IEEE 802.1p با صف‌بندی اولویتی 4 سطحی اشاره کرد.

اسلات SFP گیگابیتی روی این ابزار از ماژول‌های mini GBIC پشتیبانی می‌کند. برای مثال شما می‌توانید از یک ماژول TL-SM311 در این اسلات استفاده کرده و فاصله دو بخش از شبکه خود را به چند کیلومتر (و حتی ده‌ها کیلومتر) برسانید. بنابراین به‌سادگی می‌توانید ببینید که سوییچ TL-SL2218WEB رویکرد آسانی را برای ارتقای عملکردهای شبکه شما فراهم می‌سازد.

این سوییچ همچنین دارای یک بافر دو مگابیتی بوده و قادر است تا 8000 آدرس MAC را در جدول داخلی خود ذخیره نماید.

TL-SL2218WEB از نظر ظاهری دارای ابعادی معادل 44×180×440 میلی‌متر است. این سوییچ بدنه‌ای قهوه‌ای رنگ دارد و فاقد فن خنک‌کننده است.

در قسمت جلوی دستگاه، علاوه بر د‌رگاه‌های ارتباطی، یک سوییچ ریست و چراغ‌های شاخص اتصال/فعالیت درگاه‌های مذکور قرار گرفته‌اند. هر درگاه دارای دو چراغ شاخص است که یکی وضعیت اتصال کابل به آن و دیگری وضعیت فعالیت درگاه را نشان می‌دهد.

همان‌طور که می‌بینید، سوییچ مورد بحث ما طیف کاملی از ویژگی‌های امنیتی، مدیریتی و کنترل دسترسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

از سوی دیگر، این ابزار علاوه بر تامین سرعت‌های انتقال مناسب برای هر یک از بخش‌های حاشیه شبکه شما، امکان ارتقای عملکرد و گسترش امکانات خود را نیز ارایه می‌نماید که باعث می‌شود شما در مقیاس‌دهی شبکه خود با محدودیت مواجه نشوید.


بدون تردید سر و کار داشتن با یک سوییچ لایه 2 که قابلیت‌های متنوعی را ارایه می‌کند به سطح معینی از دانش شبکه و مدیریت ابزارهایی در این کلاس نیاز دارد، با این‌حال بهره‌گیری از یک اینترفیس مبتنی بر وب به TL-SL2218WEB امکان می‌دهد تا ارتباط بهتر و روان‌تری با سرپرستان شبکه برقرار کند.

پشتیبانی از ساختارهای مبتنی بر درگاه، 802.1Q Tag و MTU برای VLAN، امکانات بسیار گسترده‌ای را برای ایجاد امنیت کافی در شبکه و در عین حال مدیریت بهتر محیط آن را فراهم می‌سازد. از سوی دیگر، توابع امنیتی مبتنی بر درگاه یا آدرس‌های MAC نیز می‌توانند سطح بالاتری از حفاظت در برابر تهدیدهای احتمالی را فراهم سازند.

البته این توابع به‌تنهایی برای حفاظت از شبکه شما کافی نخواهند بود، اما بدون تردید هر مانع اضافی در مسیر یک مهاجم می‌تواند کار را برای او دشوارتر نموده و در نهایت مهاجم را از ادامه تلاش‌های خود برای نفوذ به شبکه شما منصرف سازد.

در نهایت می‌توان گفت این محصول یک گزینه مقرون به‌صرفه برای دستیابی به عملکردهای سطح بالای شبکه را فراهم می‌نماید. در واقع بسیاری از توابعی که روی این سوییچ فراهم شده‌اند تنها روی محصولاتی با سطح قیمت بسیار بالاتر به‌چشم می‌خورند.

به هر حال می‌توانیم به این نتیجه برسیم که سوییچ مورد بحث ما وظیفه خود را به شکل مناسبی انجام می‌دهد و با در نظر گرفتن قیمت، گستره کاملی از امکانات و قابلیت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد.البته TL-SL2218WEB در این سطح باید با طیف گسترده‌ای از محصولات مشابه از تولیدکنندگان مشهورتر به رقابت بپردازد.

جعبه‌ابزار