مهم‌ترین خصوصیات Win2003

از راهنمای WIKI پرشین هلپ
پرش به: ناوبری, جستجو

1- ویندوز 2003 به فناوری دات نت مجهز است

نصب NET Framework. (چارچوب دات‌نت) بر روی سیستم‌عامل‌های دیگر مایکروسافت نیز به آسانی امکان‌پذیر است ولی حسن ویندوز 2003 این است که از ابتدا چارچوب دات‌نت روی آن نصب شده است و برخی تغییرات لازم برای سازگاری بیش‌تر سیستم‌عامل پیاده شده است در نتیجه راندمان و سرعت اجرای برنامه‌های مبتنی بر دات‌نت روی ویندوز 2003 به‌طور محسوس بیش‌تر است. اگر می‌خواهید برنامه‌هایی که با استفاده از ویژوال استودیو دات‌نت برای اجرای در شبکه یا وب نوشته‌اید از حداکثر توان چارچوب دات‌نت بهره بگیرد، آن‌ها را روی ویندوز 2003 (یا نسخه‌های بعدی ویندوز) اجرا کنید. شکل 3 تفاوت راندمان ویژوال بیسیک دات‌نت روی ویندوز 2003 و سیستم‌عامل‌های قبل از آن را نشان می‌دهد.


2- نسخه ششم برنامه IIS

یکی از تغییرات مهم در ویندوز 2003 اصلاحات عمده‌ای است که در نرم‌افزار سرویس‌دهنده وب ویندوز (Internet Information Services) انجام شده است. IIS 6.0 به‌طور کامل از فناوری XML و سرویس‌های وب (Web Services) پشتیبانی می‌کند. IIS6 برای اجرای بهینه صفحات ASP.NET تنظیم شده است. دو ویژگی مهم IIS6 از این قرار است که اولاً هر برنامه تحت وب (و یا هر سایت وب) را در محیط ایزوله خود در حافظه اجرا می‌کند بنابراین هنگ شدن و یا از کار بازماندن یک سایت باعث توقف سرویس‌دهی سایر سایت‌ها یا برنامه‌های تحت وب در حال اجرا روی همان سرور نخواهد شد. ثانیاً تنظیمات برنامه‌ IIS از طریق فایل‌های متنی که از فرمت XML استفاده می‌کنند انجام می‌شود. این روش‌ برخلاف نسخه‌های قبلی IIS که از فایل‌های باینری خاصی که تنها برنامه‌نویسان مایکروسافت از ساختار آن‌ها سر درمی‌آورند دارای این مزیت است که می‌توان به‌سادگی تنظیمات IIS را به دلخواه (توسط برنامه خاصی یا به‌صورت دستی) تغییر داد ثانیاً یک مورد تنظیم خاص IIS را با کپی کردن فایل‌های XML مربوطه روی یک سرور دیگر، کپی کرد.


Windows Server 2003 Family Systim Requirements

Datacenter Edition Enterprise Edition Standard Edition Web

dition احتیاجات

133 MHz for x86

based computers

733 MHz for Itanium

based computers 133 MHz for x86

based computers

733 MHz for Itanium

based computers 133 MHz 133 MHz حداقل سرعت پردازنده

733 MHz 733 MHz 550 MHz 550 MHz سرعت پردازنده (توصیه شده)

512 MB 128 MB 128 MB 128 MB حداقل رم

1 GB 256 MB 256 MB 256 MB حداقل رم توصیه شده

1.5 GB forx86 basesd computers

2.0 GB for Itanium

based computers 1.5 GB forx86

basesd computers

2.0 GB for Itanium

based computers 1.5 GB 1.5 GB فضاهای هارددیسک

Windows Server 2003 Family Systim Requirements2

Datacenter Edition Enterprise Edition Standard Edition Web

dition احتیاجات

64 GB for x86

based computers

512 GB for Itanium

based computers 32 GB for x86

based computers

64 GB for Itanium

based computers 4GB 2 GB حداکثر رم

Minimum 8 required

Maximum 32 Up to 8 Up to 4 1 ro 2 پشتیبانی از چند پردازنده

Up to 8 Up to 8 No No Cluster Nodes (سرورهای خوشه‌ای)


3- اصلاحات Active Directory

AD قلب سرویس‌های شبکه‌ای ویندوز را تشکیل می‌دهد. در ویندوز 2003 اصلاحات زیادی روی سرویس دایرکتوری ویندوز صورت پذیرفته است تا بهره‌وری آن بالا برود و کارکردن با آن آسان شود. یکی از مهم‌ترین تغییرات امکان‌ تغییر نام حوزه (Domain) در شبکه است. روی ویندوز 2000 این کار به‌‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نبود و لازم بود AD از اول دوباره نصب شود ولی در ویندوز 2003 می‌توان با ثابت نگاه داشتن نقش (Role) سرور Forest root (در ساختار هرمی AD) نام Domain هر Forest را تغییر داد.


4- مدیریت سیستم‌عامل به‌صورت Command-line

چنان‌که می‌دانید ویندوز سرور یک سیستم‌عامل گرافیکی است که بیش‌تر کارهای مدیریتی آن از طریق اینترفیس‌های بصری طراحی شده برای این منظور انجام می‌شود. بسیاری از مدیران و سرپرستان شبکه همواره انتقاد می‌کردند که چرا سیستم‌عامل ویندوز هم‌چون سایر سیستم‌عامل‌های شبکه‌ای ابزارهای مدیریتی قوی در حالت متنی (Text Mode) ندارد. این نقیصه در ویندوز 2003 تا حدود زیادی برطرف شده است. پیش از این مایکروسافت در سیستم‌عامل ویندوز 2000 سرور یک مجموعه ابزارها و امکانات مدیریتی تحت عنوان (WMI) Windows Managemen Instrumentation تعبیه کرده بود که مورد استقبال کارشناسان شبکه قرار گرفته بود. کاری که مایکروسافت در ویندوز 2003 انجام داده است این است که اغلب امکانات WMI را از طریق خط فرمان یا همان Command-line در دسترس مدیران شبکه قرار داده است. به این ترتیب ویندوز 2003 می‌تواند برای آن دسته از کارشناسان شبکه که با استفاده از خط فرمان در لینوکس و یونیکس عادت دارند خشنودکننده باشد. البته همه این ابزارها به‌طور معمول (و غالباً از طریق کنسول‌های MMC) به‌صورت اینترفیس گرافیکی در دسترسند.


5- کنسول مدیریتی Group Policy

کنسول اداره کردن خط مشی گروه‌های کاربری یا GPMC (مخفف Manegement Console Group Policy) یک ابزار مدیریتی تازه برای آسان کردن مدیریت تنظیمات مربوط به حقوق‌ کاربران، امنیت، نصب نرم‌افزارها و عملیات خودکار است. برای آن‌هایی که با مبانی مدیریت شبکه‌های تحت ویندوز و سرویس‌ دایرکتوری ویندوز 2000 آشنا هستند اهمیت استفاده از خط مشی‌های کاربری آشکار است. ویندوز 2003 از طریق این ابزار جدید که به‌صورت یک برنامه الحاقی (Add-in) قابل نصب است، مدیریت این بخش از سرور ویندوز را که همواره یکی از کابوس‌های مدیران شبکه بوده است آسان کرده است.


6- سرویس Shadow Copy

این قابلیت جدید که به سیستم فایلی ویندوز 2003 اضافه شده است قادر است در زمان‌های از پیش تعیین شده از روی کل اطلاعات یک بخش از هارددیسک (Volume) مثلاً یک پارتیشن کپی بگیرد (یا اصطلاحاً یک Snapshot تهیه کند) از آن‌جا که سرویس Volume Shadow Copy به‌صورت خودکار عمل می‌کند، کاربران می‌توانند بدون نیاز به تماس گرفتن با مدیر شبکه و یا استفاده از ابزارهای خاص ذخیره‌سازی نسخه‌های پشتیبان مانند Tape فایل‌های از دست رفته خود را بازیابی کنند یا به آرشیو اطلاعات خود مراجعه نمایند.


7- پشتیبانی از پروتکل 8021x در شبکه‌های بی‌سیم

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به‌طور جدی از شبکه‌ محلی LAN در کسب و کار خود بهره می‌گیرند می‌تواند با استفاده از سرویس پشتیبانی از پروتکل 801.1x (Secure Wireless Lan) در ویندوز 2003 امنیت شبکه‌های خود را بالاتر ببرند. آنان می‌توانند مطمئن باشند که کلیه دسترسی‌های فیزیکی به منابع شبکه با استفاده از پروتکل مزبور احراز هویت و رمزنگاری می‌شوند. پروتکل 802.1x نسبت به پروتکل قبل از آن IEEE 802.11 بهبود قابل ملاحظه‌ پیدا کرده است (برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این مورد می‌توانید به مقاله «امنیت در شبکه‌های محلی بی‌سیم» در شماره 34 ماهنامه شبکه مراجعه کنید).


8- تحمل خرابی (Fault Tolerance)

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های بهبودیافته در ویندوز 2003، توان آن در تحمل خرابی سخت‌افزار سرور است. این قابلیت به افزایش میزان پایداری سیستم‌عامل کمک می‌کند. ویندوز 2003 به‌کمک تکنیک قرینه‌سازی حافظه (memory mirroring)، هنگامی که برخی از stackهای حافظه دچار مشکل شوند، از به‌وجود آمدن اختلال در کار برنامه‌ها و سیستم‌عامل جلوگیری می‌کند. در عین حال، هم‌شکاف‌هایPCI و هم‌حافظه رم سخت‌افزار می‌توانند Hot-Plug باشند تا در صورت لزوم بدون نیاز به خاموش کردن سیستم‌عامل و سرور کارت‌های سخت‌افزاری یا حافظه بیش‌تر به سیستم اضافه کرد.


9- Terminal Service

چنان‌که می‌دانید یکی از سرویس‌های مهمی که همراه ویندوز 2000 سرور معرفی شد، سرویس ترمینال آن بود (برای آشنایی با این سرویس و کاربرد آن به مقاله‌ای در همین رابطه در شماره 23 ماهنامه شبکه مراجعه کنید). یکی از ضعف‌های مهم این سرویس در ویندوز 2000 کیفیت رنگ‌ها (Color Depth) و وضوح تصویر ترمینال بود. این مشکل در سرویس ترمینال ویندوز 2003 برطرف شده است. اکنون می‌توانید بدون داشتن ویندوز 2003 روی کامپیوتر خود، صرفاً با استفاده از برنامه Remote Desktop در ویندوز XP (یا نصب آن روی سایر انواع ویندوز) به یک سرور 2003 در شبکه متصل شوید و Desktop و تمام امکانات آن را با بالاترین کیفیت و دقت رنگ‌ها مورد استفاده قرار دهید. ترمینال سرویس ویندوز 2003 از پروتکل RDP 5.1 استفاده می‌کند که پخش صوت از راه دور را نیز پشتیبانی می‌کند. (یک مقاله آموزشی برای نحوه استفاده از برنامه Remote Desktop در ویندوز XP در شماره 32 ماهنامه شبکه به چاپ رسیده است).


10- Windows Melia Service 9

یکی از سرویس‌های جالب و مفید که همراه ویندوز 2000 معرفی شد WMS نسخه 7 بود که نسبت به نسخه پیش از آن (WMS 4.0) بسیار بهتر بود و راندمان بهتری داشت. مایکروسافت پس از معرفی Windows Media Player نسخه 8 در ویندوز اکس‌پی تحسین کارشناسان را برانگیخت. اکنون در ویندوز 2003 نسخه Windows Melia Service 9 به همراه سرویس پخش صوت و تصویر در شبکه (Media Service 9.0) را معرفی کرده است که هم از لحاظ کیفیت صوت و تصویر و هم از نظر سرعت و توان سرویس‌دهی نسبت به نسخه قبلی خود بهتر است. سرویس مدیا در ویندوز 2003 به‌طور پیش‌فرض غیرفعال است و یک Role یا نقش جداگانه‌ برای آن تعریف شده است. در صورت نیاز باید این نقش را روی ویندوز 2003 فعال کنید.

جعبه‌ابزار